Zmiana klimatu i zdrowie ludzkie czesc 4

Uważa się, że jedna choroba grzybicza, rdza soi, została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych przez huragan Iwan jesienią ubiegłego roku. Ciepło i wilgoć sprzyjają jego rozmnażaniu. I wiele siedlisk nie radzi sobie dobrze. Nasze strefy przybrzeżne, na przykład, mają kłopoty: rafy koralowe cierpią na wywołane przez ogrzewanie bielenie , nadmiar odpadów, uszkodzenia fizyczne, przełowienie i choroby grzybowe i bakteryjne. Rafy zapewniają bufor przed burzami i zasoleniem wód gruntowych oraz zapewniają ochronę dla ryb, głównego źródła białka dla wielu mieszkańców wyspiarskich krajów. Jeden mieszkaniec rafy, stożek ślimak, produkuje peptyd, który jest 1000 razy silniejszy od morfiny i który nie uzależnia. Możemy nigdy nie wiedzieć, jakie inne potencjalne sposoby leczenia zostaną utracone w miarę pogarszania się raf.
Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że możemy niedoceniać zakresu reakcji biologicznych na zmiany klimatu. Leczenie problemów związanych z klimatem będzie wymagało przygotowania, a systemy wczesnego ostrzegania przewidujące ekstremalne warunki pogodowe mogą pomóc w zmniejszeniu liczby ofiar i ograniczeniu rozprzestrzeniania się chorób. Jednak prewencja pierwotna wymagałaby wstrzymania wydobycia, wydobycia, transportu, rafinacji i spalania paliw kopalnych – transformacji, która według wielu ekspertów przyniosłaby niezliczone korzyści dla zdrowia i środowiska naturalnego i przyczyniłaby się do stabilizacji klimatu.
Dobra wiadomość jest taka, że możemy również nie doceniać korzyści ekonomicznych płynących z przejścia na czystą energię. Kiedy zachęty finansowe są odpowiednie, odnawialne źródła energii, energooszczędne i hybrydowe technologie, zielone budynki i rozbudowane systemy transportu publicznego mogą stanowić motor wzrostu w XXI wieku.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wywiad z Dr. Epsteinem można usłyszeć na stronie www.nejm.org.
Author Affiliations
Dr Epstein jest zastępcą dyrektora Centrum Zdrowia i Globalnego Środowiska, Harvard Medical School w Bostonie.

[więcej w: zasłużony honorowy dawca krwi przywileje, hashimoto pdf, dentysta na nfz gdańsk ]
[przypisy: lary zębatka, marpol bolesławiec, gastroskopia łódź ]